دریل چیست؟ کاربردها و راهنمای انتخاب دریل مناسب

آشنایی با دریل و انواع آن | کاربرد ها و راهنمای انتخاب دریل مناسب

اگر کمی اهل فن بوده و با ابزارهای تعمیراتی آشنایی داشته باشید، به طور قطع با دریل‌ نیز به عنوان یک ابزار فنی آشنایی دارید. دریل‌ها جزء وسایل پرکاربرد در صنایع مختلف هستند. از صنایع چوب گرفته تا فلزکاری‌ها، تراش‌کاری‌ها، صنعت ساخت و ساز و .... حتی در برخی از خانه‌ها نیز ممکن است بتوانید ردپای انواع دریل‌ها را ببینید. به طور خلاصه دریل وسیله‌ای است که برای سوراخ کردن اجسام متفاوت مورد استفاده قرار می‌گیرد. البته دریل‌ها کاربردهای متعدد دیگری هم دارند؛ اما مهم‌ترین کاربردشان سوراخ‌کاری است. در این مقاله قصد داریم با ساختمان کلی دریل‌ها آشنا شویم، سپس به سراغ کاربردهای آن برویم و در انتها به بررسی انواع دریل‌ها بپردازیم.

دریل چیست و چرا به آن نیاز پیدا می‌کنیم؟

دریل چیست و چه کاربردی دارد؟

برای اینکه متوجه اهمیت دریل‌ها شویم، بیایید از یک پله عقب‌تر، یعنی از پیچ‌ها شروع کنیم. به زبان ساده پیچ وسیله‌ای است که از آن برای اتصال اجسام به یکدیگر استفاده می‌شود. پیچ‌ها انواع مختلفی دارند، اما تمامی آن‌ها به صورت مارپیچی رزوه شده و اغلب جنسشان از آلیاژهای فلزی است. این مقدمه را گفتم تا برسیم به همین مفهوم رزوه‌ی مارپیچی. به طبع وقتی صحبت از اتصال می‌شود، این رزوه مارپیچی باید به نحوی در جسم الف یا ب فرو برود. برای این کار باید جسم الف یا ب نیز سوراخ شده، دارای رزوه‌ای مارپیچ مانند باشد. به نحوی که پیچ در داخل آن فرو رفته و محکم شود. ایجاد این سوراخ در اجسام مختلف و مکان‌های مختلف بر عهده‌ی دریل است.

شما می‌توانید به کمک یک دریل و یک مته هرجایی را با هر قطر دلخواهی سوراخ کنید. زمانی که از دریل استفاده می‌کنید، مته‌ دریل با سرعت بالایی شروع به چرخش می‌کند. همین سرعت بالا (و گاهی ضربه‌های چکشی) به شما کمک می‌کند تا هرجایی را سوراخ کنید.

البته این ساده‌ترین کاربرد دریل‌ است. دریل کاربردهای متعددی دارد. با اضافه شدن چند ابزار جدید به یک دریل می‌توانید از آن برای سمباده زنی، برش‌کاری، جلادهی، باز و بسته کردن پیچ‌ها و ... نیز استفاده کنید. پیش از اینکه به سراغ کاربردهای متعدد دریل‌ها برویم، اجازه دهید با ساختمان کلی یک دریل آشنا شویم.

آشنایی با ساختمان کلی دریل‌ها

با اینکه دریل‌ها انواع مختلفی دارند، اما ساختمان کلی آن‌ها اغلب از یک طراحی ساده پیروی می‌کند. به جز چند استثناء که در بخش معرفی انواع دریل به آن‌ها نیز اشاره‌ای خواهیم داشت. ساختمان کلی یک دریل شامل بخش‌های زیر است:

اجزای تشکیل دهنده دریل چیست؟

بدنه‌ی اصلی:

طراحی بدنه‌ی اصلی تمامی دریل‌های (از دریل‌های صنعتی گرفته تا دریل‌های نیمه صنعتی و خانگی) تقریباً شبیه به هم هستند. بدنه‌ی دریل‌ها اغلب از ترکیب فولاد و پلاستیک فشرده ساخته می‌شوند. داشتن استحکام کافی، عایق حرارتی و الکتریکی بودن و وزن پایین ازجمله ویژگی‌هایی است که در طراحی بدنه‌ی اصلی دریل باید در نظر گرفته شود.

دسته نگه‌دارنده:

دسته‌ نگه‌دارنده برای کنترل بهتر دریل‌ها تعریف می‌شود. این دسته به خصوص در مدل‌های نیمه سنگین و صنعتی کاربرد فراوانی دارد. زیرا کنترل دریل در سرعت‌های بالا مشکل است و وجود یک دسته‌ی نگه‌دارنده در قسمت جلویی دریل به کنترل بهتر آن کمک می‌کند.

کلید روشن و خاموش:

کلید روشن و خاموش دریل‌ها روی بدنه‌ی اصلی تعریف می‌شود. فرقی نمی‌کند که دریل شما شارژی باشد یا به کمک نیروی برق ‌کار کند. در هر حال این کلید روشن و خاموش است که مدیریت نیروی محرکه را در دریل بر عهده دارد.

کلید تنظیم سرعت چرخش یا دیمر:

فرض کنید قصد سوراخ کردن یک ورقه‌‌ی چوبی را دارید. خب در این حالت اگر سرعت چرخش مته بیش از اندازه باشد، ممکن است باعث شکستن ورقه‌ی چوب شود. در حالی که برای سوراخ کردن یک دیوار آجری باید با بیشترین قدرت و سرعت چرخش به سراغ دیوار بروید. به همین خاطر است که دریل‌ها اغلب دارای دو یا سه حالت متفاوت هستند؛ که در هر حالت سرعت چرخش مته متفاوت است. تنظیم سرعت چرخش دریل به کمک یک کلید تنظیم سرعت انجام می‌شود؛ که به آن دیمر نیز می‌گویند.

سه نظام:

کاربرد سه نظام درست به مانند اسم خاصش مهم است. گفتیم که سوراخ کردن اجسام به کمک یک مته انجام می‌شود. خب شیوه‌ی اتصال این مته به سر دریل چگونه است؟ و باز گفتیم که دریل کاربردهای دیگری هم دارد و فقط کافی است از ابزارهای دیگری کمک بگیریم. خب این ابزارهای کمکی چطور به دریل اضافه می‌شوند؟ جواب هر دو سؤال بالا «سه نظام» است. سه نظام وظیفه‌ی نگهداری و کنترل مته را در دریل‌ها ایفا می‌کند. در دریل‌های قدیمی این بخش به صورت دستی یا به عبارتی آچارخور طراحی می‌شد و برای باز و بسته کردن مته‌ها به یک آچار سه نظام نیاز داشتید. مدل‌های امروزی اما اغلبشان دارای یک سه نظام اتوماتیک هستند؛ که کار با دریل‌ها را بسیار ساده‌تر کرده‌اند.

سه نظام دریل

کلید حرکت چکشی:

برای سوراخ کردن برخی از اجسام سخت، علاوه بر چرخش مته به ضربه زدن هم نیاز دارید. این کار در دریل‌ها به کمک یک حالت چکشی یا همان ضربه‌ای انجام می‌شود. برای توقف یا فعال سازی حالت ضربه‌ای بر روی دریل یک دکمه‌ی مشخص تعریف شده است. برای مثال اگر قصد سوراخ کردن یک سرامیک را داشته باشید، حتماً باید از مته‌ی خاص و حالت ضربه‌ای دریل کمک بگیرید.

کلید قفل روشن نگه‌داشتن:

روی اغلب دریل‌ها یک کلید قفل هم قرار دارد. وظیفه‌ی این کلید قفل این است که به هنگام کار دکمه‌ی روشن خاموش دریل را فیکس نگه داشته، به شما کمک می‌کند تا کنترل بهتری روی دریل داشته باشید. وقتی بخواهید برای طول زمان زیادی از دریل استفاده کنید، وجود چنین کلیدی بسیار کاربردی است.

کلید تعویض جهت چرخش دریل:

گفتیم که دریل‌ها برای سوراخ کردن اجسام مورد استفاده قرار می‌گیرند. و همچنین گفتیم این کار برای پیچاندن یک پیچ در سوراخ ایجاد شده است. خب با توجه به اینکه پیچ‌ها همواره به صورت راست‌گرد محکم می‌شوند، چرخش دریل‌ها نیز در حالت عادی به صورت راست‌گرد است. اما با توجه به اینکه گاهی از دریل‌ها برای باز و بسته کردن پیچ‌ها نیز استفاده می‌شود، روی بدنه اصلی دریل‌ها یک کلید تعویض جهت چرخش دریل نیز قرار گرفته است. با فشردن این کلید می‌توانید جهت چرخش مته را از راست‌گرد به چپ‌گرد تبدیل کنید. مهم‌ترین کاربرد این کلید نیز همان باز کردن پیچ‌های بسته شده است.

تراز عمق سنج:

به این فکر کنید که قصد سوراخ کردن یک دیوار آجری یا چوب ضخیم را دارید. خب از کجا متوجه می‌شوید که عمق سوراختان باید چقدر باشد؟ اینجاست که پای تراز عمق سنج به میان می‌آید. عمق سنج در حقیقت یک میله مدرج است که در کناره‌ی بدنه پیچ شده و قابلیت جابجایی دارد. به این شکل برای مثال می‌توانید مشخص کنید که عمق سوراخ‌ فقط سه سانتیمتر باشد.

تراز عمق سنج دریل

این‌ها مهم‌ترین بخش‌های یک دریل برقی است. در ادامه به سراغ معرفی انواع دریل‌های برقی خواهیم رفت و با کاربردهای آن‌ها آشنا خواهیم شد.

دسته بندی دریل‌ها به چه صورت است؟

به طور کلی دریل‌ها را باید بر اساس کاربردشان دسته بندی کرد. بر این اساس این ابزار را به دو دسته اصلی صنعتی و نیمه صنعتی تقسیم بندی می‌کنند. دسته‌ی صنعتی دارای انواع متفاوتی بوده و کاربردهایی دارند که خاص‌تر از دریل‌های معمولی است. به همین خاطر طراحی آن‌ها نیز تا حدودی متفاوت‌تر از دریل‌های معمولی خواهد بود. دسته‌ی نیمه صنعتی نیز بیشتر شامل دریل‌های خانگی و سبک می‌شوند. دریل‌هایی که کاربردهای متنوعی دارند و نهایت تفاوتشان در قطر سوراخ کاری‌ آن‌ها و یا منبع تغذیه است.

دریل‌های نیمه صنعتی

بحث درباره‌ی انواع دریل‌ها را با مدل‌های نیمه صنعتی‌ شروع کنیم. مهم‌ترین ویژگی این دسته وزن پایین آن‌ها نسبت به مدل‌های صنعتی است. نکته‌ی دیگر بحث حالت‌های عملکردی آن‌هاست. به طور کلی این دریل‌ها در دو مدل ساده و چکشی طراحی می‌شوند. قیمت دریل ‌های ساده به طبع کمتر از مدل‌های چکشی است. اما کارایی آن‌ها نیز کمتر خواهد شد. با این وجود اگر برای مصرف خانگی دنبال یک دریل خوب هستید، نمونه‌های ساده به خوبی جوابگوی نیاز شما خواهد بود.

از دیگر موارد استفاده‌ی دریل‌های نیمه صنعتی در کارگاه‌های کوچک است. از کارگاه‌های ام.دی.اف کاری گرفته تا کارگاه‌های تولید محصولات فلزی. در تمام این موارد دریل‌های نیمه صنعتی به خوبی جوابگوی نیاز شما خواهد بود.

نکته‌ی دیگر درباره‌ی دریل‌های نیمه صنعتی بحث محدوده قطر مته‌های آن است. که اصطلاحاً سوراخ دریل نامیده می‌شود. قطر این محدوده در دریل‌های نیمه صنعتی بین 6 تا 13 میلی‌متر است. اگر نمی‌خواهید خودتان را محدود کنید، بهتر است به سراغ مدل‌های 10 تا 13 میلی‌متری بروید.

در کنار موارد گفته شده دریل‌های نیمه صنعتی ممکن است ویژگی‌های دیگری هم داشته باشند. ازجمله اتوماتیک بودن یا دستی بودن سه نظام، دارا بودن باتری شارژی به عنوان منبع تغذیه، داشتن دسته کمکی و چراغ ازجمله همین ویژگی‌های منحصر به فرد است؛ که تنها در برخی از مدل‌های خاص وجود دارند.

دریل‌های صنعتی

وقتی صحبت از یک دستگاه صنعتی می‌شود، به طبع باید به سراغ مدل‌های خاص‌تر و پرقدرت‌تر رفت. این مسئله درباره‌ی دریل‌های صنعتی نیز برقرار است. مدل‌های صنعتی این دستگاه دارای مدل‌های متنوعی است؛ که اغلب این مدل‌ها را بر اساس کاربردشان نام‌گذاری کرده‌اند. دریل‌های ساده، ضربه‌ای، بتن کن، چکش تخریب، ستونی، نمونه‌بردار و غیره ازجمله همین مدل‌ها هستند. اگر موافق هستید، به سراغ بررسی انواع دریل‌های صنعتی برویم و بیشتر با این مدل‌ها آشنا شویم.

قیمت و خرید دریل صنعتی

دریل‌ صنعتی ساده

شاید عجیب به نظر برسد، اما در دسته دریل‌های صنعتی نیز مدل‌های ساده‌ای به چشم می‌خورد. البته این مدل‌های ساده یک فرق اساسی با دریل‌های ساده نیمه صنعتی دارند و آن توان عملکردی بالای آن‌ها و قطر مته گیر یا همان سه نظام آن‌هاست. برای مثال اگر کمی جست‌وجو کنید، می‌توانید به دریل‌های ساده‌ای با مته گیر 32 میلی‌متری هم برسید.

دیگر ویژگی‌های این دریل‌ها اغلب جنبه‌ی آپشن‌های اضافه را دارد. آپشن‌هایی مثل دسته‌ی کمکی، لامپ، تراز عمق سنج، کلید چرخش برعکس، حالت دیمر و غیره جزء همین موارد است.

دریل صنعتی چکشی (ضربه‌ای)

از دریل‌های چکشی برای سوراخ کاری سطوح محکم مثل انواع کاشی و سرامیک‌ها استفاده می‌شود. این دریل‌ها در صنایع سنگین نیز کاربردهای بسیاری دارند. دارا بودن حالت چکشی این دریل درست شبیه نمونه‌های نیمه صنعتی است؛ با این تفاوت که توان عملکردی گیربکس بیشتر شده و در نتیجه به کارایی آن نیز افزوده خواهد شد. نکته‌ی مهم درباره‌ی دریل‌های چکشی این است که هدف اصلی آن‌ها سوراخ کردن سطوح غیرقابل نفوذ است؛ و بحث عمق سوراخ و قطر آن در اینجا خیلی مطرح نیست.

دریل صنعتی ستونی

دریل‌های ستونی یکی از خاص‌ترین دریل‌های صنعتی است. در این مدل دیگر خبری از حالت چکشی نیست و از طرفی دریل در جای خود فیکس می‌شود. از دریل‌ ستونی بیشتر در صنایع تراشکاری استفاده می‌شود. ساختمان کلی دریل‌های ستونی به نحوی است که به شما اجازه می‌دهد یک قطعه را به طور دقیق سوراخ بزنید. همچنین می‌توانید چندین قطعه را روی هم محکم کرده، سپس اقدام به سوراخ زنی کنید. این ویژگی در بحث ساخت قطعات سری بسیار کاربرد دارد.

قیمت و خرید دریل ستونی

نکته دیگر اینکه برای بالا رفتن دقت در این دریل‌ها از یک صفحه مدرج کمک گرفته شده است؛ که می‌توانید آن را تنظیم کرده، سوراخ موردنیازتان را به شکلی دقیق ایجاد کنید.

انواع دیگر دریل‌ صنعتی

دریل‌های صنعتی فقط به این محدوده ختم نمی‌شوند. ازجمله این دریل‌ها می‌توانیم به نمونه‌هایی مثل دریل‌های قلاویززن، همزن، سرکج، هفت تیری و غیره نیز اشاره کنیم؛ که هرکدام ویژگی خاصی داشته و در صنعت خاصی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

منبع تغذیه‌ی دریل، نکته‌ای که نباید از آن غافل شد

بحث منبع تغذیه در ساخت دریل‌ها اهمیت ویژه‌ای دارد. البته اغلب دریل‌ها از جریان برق شهری به عنوان منبع تغذیه بهره می‌برند؛ اما در کنار جریان برق شهری دریل‌ها ممکن است منبع تغذیه‌های دیگری نیز داشته باشند. مهم‌ترین نوع در این بین دریل‌های بادی و دریل‌های شارژی هستند.

قیمت و خرید دریل شارژی

دریل‌های بادی به کمک هوای فشرده کار می‌کنند. برای تأمین فشار باد لازم البته باید از یک کمپرسور نیز کمک گرفت. این دریل‌ها جهت ایجاد سوراخ‌هایی با قطر کم کاربرد دارند و مهم‌ترین موارد استفاده‌شان صنایع ساخت و سازی و استخراجی است.

دریل‌های شارژی هم که خیلی نیازی به توضیح ندارند. در این مدل‌ها اغلب از باتری‌های لیتیوم – یون استفاده می‌شود؛ که وزن پایینی داشته و شارژ دهی مناسبی دارند. خرید دریل‌ شارژی برای کسب‌وکارهایی که دسترسی کمتری به جریان برق شهری دارند، گزینه‌ی ایده آلی خواهد بود.

جمع بندی

دریل یک وسیله‌ی الکتریکی پرکاربرد است؛ که در جریان زندگی روزانه و همچنین صنایع مختلف کاربرد دارد. مهم‌ترین کاربرد دریل سوراخ کردن سطوح مختلف است. با این حال کاربردهای دیگری نیز برای دریل تعریف شده است. این ابزار انواع مختلفی دارد. مهم‌ترین دسته بندی در دریل‌ها تقسیمشان به دو دسته دریل‌های صنعتی و نیمه صنعتی است. دریل‌های نیمه صنعتی برای کارگاه‌های کوچک و مصارف خانگی گزینه‌ی مناسبی هستند. دریل‌های صنعتی نیز از طراحی‌های متنوعی بهره می‌برند؛ که دریل‌های ساده، چکشی، ستونی، قلاویززن، همزن و ... ازجمله همین دسته به حساب می‌آیند. اگر قصد خرید دریل مناسب را دارید، برای مشورت بیشتر می‌توانید روی کمک تیم پشتیبانی ما حساب کنید.

نظرات کاربران

شما هم می‌توانید در مورد این کالا نظر بدهید

برای ثبت نظر، لازم است ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید. نقطه نظرات و تجربه خرید خود را با دیگران در میان بگذارید و نظر خود را ثبت نمایید