دسته بندی

چمن مصنوعی پشت بام

کالاهای موجود
مشاهده فیلترها

چمن مصنوعی پشت بام

امروزه با توجه به تمایل خانواده ها به استفاده از فضای پشت بام و سپری نمودن ساعاتی از شبانه روز در این محیط، نصب چمن مصنوعی پشت بام بسیار متداول شده است. اما قرار گرفتن چمن مصنوعی در معرض نور خورشید و شرایط جوی مانند ریزش باران و برف این سوال را برای خریدار ایجاد می کند که چگونه می توانم محصول باکیفیت را از جنس تقلبی آن تشخیص بدهم و اصلا چمن مناسب برای نصب در پشت بام باید چه ویژگی هایی داشته باشد. در این مقاله به تمام سوالات شما در این زمینه و همچنین قیمت چمن مصنوعی پاسخ داده می شود پس لطفا با ما همراه باشید.

نکاتی راجع به چمن مصنوعی پشت بام

اگر قصد نصب چمن مصنوعی در پشت بام یک منطقه پر بارش را دارید برای جمع نشدن آب در بخش زیرین چمن مصنوعی باید چمن زهکشدار را انتخاب کنید

معمولا کودکان به بازی روی چمن مصنوعی علاقه دارند . برای استفاده کودکان از چمن مصنوعی نرم و لطیف مانند موکت چمنی استفاده کنید. در چمن‌های جدید از الیاف ابریشمی استفاده می‌شود و استفاده از فناوری جدید، باعث شده تا در جنس الیاف چمن مصنوعی لطافت زیادی برای قرار گرفتن کودکان روی ایجاد شود.

با توجه به این که چمن مصنوعی نصب شده در پشت بام هیچ گونه حفاظی در مقابل بارش باران و نور خورشید ندارد توصیه می شود به هنگام خرید محصول نوع مرغوب آن را انتخاب کنید. از نمنونه های موفق چمن مصنوعی پشت بام سبز اصفهان است.

 

شیوه نگهداری از چمن مصنوعی پشت بام

این که چه طور از چمن مصنوعی پشت بام نگهداری کنید موضوعی است که با طول عمر محصول ارتباط مستقیم دارد. مسلما چمن مصنوعی مانند چمن طبیعی نیاز به مراقبت زیاد ندارد اما در مورد  تمیز کردن و نظافت آن نیز نباید بی تفاوت باشید زیرا چمن  زودتر از مدت زمانی که پیش‌بینی می‌کردید کارایی خود را از دست می دهد. بنابراین برای طول عمر بیشتر چمن و زیبا به نظر رسیدن ان باید روش‌های مراقبتی زیر را رعایت کنید:

برای این که بتوانید از چمن مصنوعی پشت بام برای سال های متمادی استفاده کنید باید با به کارگیری روش های مراقبتی زیر طول عمر ان را افزایش بدهید:

 1. برداشتن زباله‌های نفوذ کرده بین شاخه‌های چمن. برگ درختان و چوب‌های جمع شده در لا به لای چمن مصنوعی علاوه بر ایجاد ظاهر ناخوشایند به مرور زمان چمن را از بین می برد. برای تمییز کردن چمن مصنوعی از تکنولوژی و دستگاه‌های مختلفی با در نظر داشتن ابعاد و مساحت ان استفاده می‌شود. چنگک پلاستیکی، جاروی دورانی برقی، دستگاه دمنده و مکنده از جمله این وسایل هستند.
 2. چمن را به طور منظم با اب سرد بشویید البته با استفاده از شوینده های ضعیف.
 3. شانه‌زدن نخ‌های چمن بر خلاف جهت خواب آن‌ها.
 4. از انداختن ته سیگار یا هر گونه مواد اشتعال زا در چمن مصنوعی خودداری کنید زیرا جنس مواد اولیه آن از جنس پلاستیک ساخته شده است و با ورود هرگونه ماده آتش زا همان بخش از چمن دچار اشتعال می شود.
 5. در صورت مشاهده هرگونه نقص در نصب چمن و تجمع آب به خصوص پس از بارش باران به موقع برای رفع ایراد اقدام کنید در غیر این صورت چمن به مرور زمان دچار آسیب می شود. همچنین خارج شدن چمن از حالت پایدار  و قرار نگرفتن ان روی سطح به طور محکم ممکن است باعث لغزش و آسیب شود.

شیوه نصب چمن مصنوعی پشت بام

چمن مصنوعی پشت بام وقتی زیبایی دارد و باعث شادابی محیط می‌شود که با دقت و با رعایت نکات ظریف نصب شود. اگر چمن مصنوعی را با رعایت اصول و رعایت ظرافت‌های خاص نصب کنید علاوه بر زیبایی چشمگیر، هزینه ترمیم ان نیز کاهش پیدا می کند. شیوه نصب چمن مصنوعی و دقت در انجام آن خود یکی از مهم ترین عوامل تاثیر گذار در طول عمر چمن است. در واقع نصب چمن مصنوعی یک فرایند تخصصی است که هرگونه اشتباه در ان ممکن است کارایی چمن را کاهش بدهد.

کلا چمن مصنوعی  را روی دو سطح مختلف می توان نصب کرد:

سطح خاکی و سیستم‌های نفوذپذیر: برای نصب چمن مصنوعی پشت بام روی چنین سطوحی لازم است  از تکنینک زیرسازی با استفاده از لایه‌سازی استفاده شود همچنین باید از طریق ایجاد شیب، سطح نفوذپذیر را به سطح نفوذ ناپذیر مبدل کنید.

دقیقا کاری که برای تزیین تراس با چمن مصنوعی باید انجام داد.

  انجام زیرسازی صحیح را می توان اولین گام در نصب چمن دانست. سپس باید رول‌ها را در محل نصب پهن کنید و با در نظر داشتن الگوی از قبل تهیه شده آن را برش بزنید. بعد از برشکاری باید قواره‌های برش خورده را با احتیاط زیاد تا وسط بر گردانید. برای زیرسازی چمن مصنوعی دکوراتیو از سیمان یا بتن استفاده می‌شود البته چمن مصنوعی را روی  ایزوگام، کاشی، سرامیک، چوب و آسفالت هم می توانید نصب کنید. از قبل باید سطح مورد نظر را صاف کنید در این صورت آب در بخش زیرین چمن جمع نخواهد شد و نیاز به ترمیم نخواهد داشت.

 اگر می خواهید چمن مصنوعی را روی خاک نصب کنید ابتدا باید سطح مورد نظر کوبیده و صاف کنید وگرنه چمن روی سطح پایدار نمی ماند.

 در مرحله بعدی  بکینگ و سطحی را که قرار است چمن روی آن قرار بگیرد چسب‌کاری کنید. سپس  باید چمن مصنوعی در جای اولیه خود قرار می گیرد و  نیمه دیگر برگردانده شده  و با همین ترتیب مرحله چسب‌کاری پایان می یابد.  بعد از  پایان چسبکاری مرحله پرداخت چمن مصنوعی را با برش لبه های اضافی شروع کنید.

امکان نصب چمن مصنوعی روی موزائیک، سطوح سیمانی و ایزوگام نیز وجود دارد. در زمان قرار دادن چمن مصنوعی روی چنین سطوحی باید با  ایجاد شیب مناسب برای خروج آب از تجمع آب در بخش زیرین چمن جلوگیری کنید. در این مرحله لازم نیست چمن را زیر سازی کنید و نصب چمن روی ان در مقایسه با روش قبلی راحت تر خواهد بود. در ایران به طور معمول چمن مصنوعی روی چنین سطوحی قرار می گیرد، در واقع تقریبا به مانند چمن مصنوعی تزیینی.

چمن مصنوعی با توجه به محیط هندسی که قرار است چمن روی ان قرار بگیرد اندازه گیری و نصب می شود؛ قرار گرفتن چمن روی سطح مورد نظر با کم‌ترین پرتی و با توجه به خمیدگی‌ها و بخش‌های متقارن جزو نکاتی است که در زمان نصب باید رعایت شود. اورلب کردن چمن مصنوعی در مکان‌هایی که دو بخش چمن روی هم قرار می‌گیرند نیز نباید مورد غفلت قرار بگیرد.

طول عمر چمن مصنوعی پشت بام

برای چمن مصنوعی در مقایسه با چمن طبیعی طول عمر بسیار بیشتری پیش بینی شده است زیرا در مراحل تولید این نوع چمن مواد اولیه‌ای به کار می رود که وقتی در معرض تابش مستقیم نور خورشید قرار می گیرد مقاومت زیادی از خود نشان می دهد. همچنین امکان شست‌و شو و سازگاری بودن چمن مصنوعی با شرایط آب و هوایی مختلف باعث شده است تا از این محصول برای مدت زمان طولانی بتوانید استفاده کنید. چمن مصنوعی پشت بام با توجه به کیفیت آن بین 5 تا 10 سال عمر می‌کند.

بهترین نوع چمن مصنوعی پشت بام

چمن با کیفیت به محصولی گفته می شود که با توجه به محل نصب و در واقع کاربرد آن بهترین کارایی را از خود نشان بدهد. شما وقتی از کیفیت چمن مصنوعی پشت بام می توانید مطمئن شوید که اولا از یک فروشنده معتبر ان را بخرید دوما به مواد به کار رفته در محصول دقت کنید. معمولا مواد اولیه روی بسته بندی محصول درج می شود اگر خودتان در این زمینه آگاهی چندانی ندارید می توانید از فروشنده راهنمایی بگیرید. شما می‌توانید با خرید محصول از یک برند معتبر با اطمینان خاطر برای اماکن مورد نظرتان چمن مصنوعی پشت بام انتخاب کنید. 

مواد سازنده چمن مصنوعی

حتما برای شما هم این سوال مطرح شده است که چمن مصنوعی پشت بام از چه موادی تهیه می شود.

 1. پلی اتیلن(PE): این ماده باعث نرمی و لطافت در چمن مصنوعی می شود. الیاف پلی‌اتیلن یک ماده پلاستیکی محبوب است که در فرایند ساخت چمن مصنوعی مورد استفاده قرار می گیرد. پلی اتیلن در وهله اول به صورت گرانول‌های خام است اما بعد از مخلوط شدن با مواد دیگر و رنگ‌ها برای به کار رفتن در ساخت چمن مصنوعی تغییر شکل داده و آماده می‌شود.
 2. پلی پروپیلن(PP): پلی پروپیلن به ماده‌ای گفته می شود که قدرت ارتجاعی چمن و مقاومت ان در قبال فشار و ضربه را تضمین می کند. پلی پروپیلن در ساخت الیاف فیلر و خزه به منظور ایجاد قابلیت ارتجاعی در محصول نیز به کار می رود. همچنین استفاده از لایه محافظتی فیلر در چمن مصنوعی مقاومت آن را بالا می‌برد.
 3. نایلون(PA): نایلون برای ایجاد مقاومت زیاد در چمن مصنوعی پشت بام در حین ساخت محصول به مواد اولیه اضافه می شود و باعث می شود تا چمن  بعد از گذشت مدت زمان زیاد از زمان نصب آن ویژگی های خود را حفظ کند.

و در ضمن این را هم باید اضافه کنیم که مواد اولیه اکثر چمن ها مانند چمن مصنوعی برای کف آسانسور هم همین عناصر هستند.

فرایند ساخت چمن مصنوعی تزئینی

 1. مرحله مخلوط کردن مواد

اولین مرحله در فرایند تولید چمن مصنوعی تزئینی میکس کردن مواد اولیه با یکدیگر است. ترکیب مواد اولیه از طریق مستربچ‌های رنگی، منجر به افزایش مقاومت چمن مصنوعی  تزئینی در برابر نورخورشید و شرایط جوی می‌ گردد. مواد اولیه با قرار گرفتن در معرض از حرارت بالا و فشار زیاد با هم مخلوط می‌شوند. سپس ماده به دست امده وارد اکسترودر می‌‌شود و با فشار و حرارت زیاد به شکل نخ‌های شبیه چمن از دستگاه خارج می‌شوند. با استفاده از این فرایند و تا این مرحله نخ چمن مصنوعی سنتزی تولید می‌شود. دو نوع نخ فیبریلیت و نخ مونوفیلامنت محصول نهایی در این مرحله هستند. این نوع از نخ‌ها را می توان در اشکال مختلف تولید کرد.

نخ‌های طویل تولید شده پس از خارج شدن از اکسترودر و خنک شدن با ماشین‌های کارتینگ، در قرقره‌های مخصوص نخ چمن مصنوعی جمع‌آوری شده و در طی فرایند تولید بافت آن‌ها بر روی بستر چمن مصنوعی شروع می‌شود. فرایند بافت در ماشینی به نام tafting machine صورت می گیرد.

مرحله سوم در تولید چمن مصنوعی پشت بام تحت عنوان پوشش‌دهی است که در آن چمن مصنوعی به وسیله ماشین RAM و با استفاده از  ماده‌ای به نام لاتکس پوشش دهی می شود.  این فرایند برای جلوگیری از ریزش چمن در زمان ورود فشار و ضربه انجام می‌شود. لاتکس SBR و لاتکس  PUاز انواع متداول برای ساخت چمن مصنوعی هستند.

در مرحله بعدی که حفره‌گذاری نامیده می شود با حفر سوراخ در بخش پشت چمن، از تجمع آب در لایه زیرین ان جلوگیری می شود. این سوراخ‌ها بین 5 تا 8 میلی‌متر قطر دارند.

و در مرحله پایانی کیفیت محصول نهایی با اعمال استانداردهایی بررسی می‌شود. در این مرحله با انجام تست های مختلف روی محصول نهایی تولید شده  از کیفیت محصول اطمینان حاصل می شود. تست‌ها عبارتند از:

 1. تست برای تشخیص استحکام الیاف چمن مصنوعی
 2. تست برای تشخیص میزان سایش الیاف
 3. تست UV که در آن میزان مقاومت چمن در مقابل نور خورشید ارزیابی می‌شود.
 4. تست برای ارزیابی کردن مقاومت چمن در مقابل ضربه‌
 5. تست برای تشخیص بهداشتی بودن مواد به کار رفته در چمن مصنوعی و مطابقت ان با معیارهای بهداشتی

قیمت چمن مصنوعی پشت بام

برای مشخص کردن قیمت چمن مصنوعی پشت بام عوامل مختلفی تاثیرگذار است و یکی از مهم‌ترین آن‌ها قیمت مواد اولیه است که به طور مستمر با تغییر و نوسانات مواجه می‌شود. لازم است بدانید که بین افزایش قیمت مواد اولیه و بالا رفتن قیمت محصول نهایی ارتباط مستقیم وجود دارد. البته تکنولوژی به کار رفته در ساخت محصول نیز به عنوان یک معیار مهم در تعیین قیمت تاثیرگذار است. برند شرکت سازنده نیز جزء موارد تاثیرگذار در قیمت محصول است. ما در این مجموعه با ارائه محصولات متنوع و عرضه ان‌ها با قیمت شفاف سعی در ایجاد حق انتخاب وسیع برای مشتریان خود داریم.

جمع‌بندی

با توجه به متداول شدن استفاده از چمن مصنوعی در پشت بام بیشتر منازل مسکونی ما در این مجموعه سعی در ارائه محصولات باکیفیت و جلب رضایت مشتری داریم. اگر تمایل به خرید و نصب چمن مصنوعی دارید با توجه به مکان و مورد استفاده از ان می‌توانید محصولات ارائه شده در کاتالوگ را انتخاب کنید. این فروشگاه به صورت حضوری و اینترنتی در خدمت شماست. برای خرید اینترنتی و اطلاع از قیمت چمن مصنوعی ارزان کافی است محصول مورد نظر را انتخاب کنید و قیمت آن را به صورت آن‌لاین پرداخت کنید. در فروش حضوری نیز از راهنمایی این مجموعه برای خرید درست و متناسب با نیاز، برخوردار می‌شوید.

نظرات کاربران

شما هم می‌توانید در مورد این کالاها نظر بدهید

برای ثبت نظر، لازم است ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید. نقطه نظرات و تجربه خرید خود را با دیگران در میان بگذارید و نظر خود را ثبت نمایید